آینده تخصص پوست، مو و ناخن (Dermatology)

اشتراک گذاری این مطلب:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on print
3.7 3 votes
Article Rating

پوست بهترین محافظ بدن شما

این اندام پیچیده دارای توانایی بالقوه‌ای برای نشان دادن مشکلات درونی افراد می‌باشد. به عنوان مثال، افرادی که کم خونی دارند ممکن است رنگ پریده به نظر برسند، در حالی که بیماران مبتلا به هپاتیت رنگ پوست مایل به زرد دارند.

پوست از شما در برابر رطوبت، اشعه‌ی خورشید، میکروب‌ها و مواد سمی محافظت می‌کند. علاوه بر این پوست مسئول درک حس‌هایی از قبیل گرما و سرما، لمس، خارش و درد می‌باشد. همچنین عمیق ترین لایه آن وظیفه ذخیره آب، چربی یا محصولات متابولیک را بر عهده دارد.

متخصصان پزشکی باید از قبل برای تغییرات تکنولوژیک آماده شوند. سال‌هاست که فناوری بخشی از روش‌های تشخیصی و درمانی مشکلات پوستی را شکل می‌دهد و این امر در سال‌های آینده سرعت بیشتری خواهد گرفت، بدین منظور ما بر آن شدیم تا در اینجا، تعدادی از راه حل های دیجیتالی که پیش بینی می‌شود در قرن جدید به کمک متخصصان پزشکی بیاید را نشان دهیم.

پزشکی از راه دور

از آنجایی که تلفن‌های هوشمند همراه با اتصال اینترنت به سرعت، ارسال عکس یا فیلم را به هر نقطه آسان می‌کنند، می‌توانید به راحتی مشکل پوستی را تشخیص و راه‌حل‌های بهداشتی از راه دور را ارائه دهد. پلتفرم‌های خدمات از راه دور پوست شناسی (مانند: FirstDerm، Spruce ، Direct Dermatology، SkinMDnow، Zwivel و iDoc24) در حال افزایش است، همه آنها بر اساس یک اصل کار می کنند: آنها بیماران را به صورت آنلاین برای مشاوره در مدت زمان کوتاهی، به متخصص پوست متصل می‌کند. معمولاً افراد می توانند عکس های خود را در یک پلتفرم خاص بارگذاری کنند و متخصصان پوست بر اساس آن توصیه هایی می کنند.

مشخص شده است که درصد بالایی از موارد بررسی شده نسبتاً بی‌خطر بودند و بیمار با انجام توصیه‌های پزشک می‌توند خود را درمان کند، درصد کمی از موارد باقی‌مانده نیاز به آزمایش‌های بیشتری دارد. این یک بازی برد ـ برد برای همه است؛ بیماران مجبور نیستند در اتاق‌های انتظار شلوغ برای معاینه منتظر بمانند، در حالی که متخصصان پوست می‌توانند با موارد ساده‌تر در زمان کوتاه‌تری به صورت آنلاین برخورد کنند.

انبوه اطلاعات

تجزیه و تحلیل سوابق سلامت الکترونیک (EHRs) و سایر مجموعه‌های داده عظیم امکان بهینه‌سازی مراقبت‌های بهداشتی را فراهم می‌کند. تجزیه و تحلیل داده ها به بهبود کیفیت و هماهنگی مراقبت، کاهش هزینه های متحمل شده و جلوگیری از استفاده غیر ضروری از منابع کمک می کند.

یک پایگاه داده ثبت بالینی به نام  DataDerm، توسط متخصصان پوست ایجاد شده است و داده های میلیون ها بیمار از هزاران متخصص پوست در سراسر ایالات متحده را به هم متصل می کند. مشکلات گزارش‌دهی را کاهش داده و به متخصصان پزشکی اجازه می‌دهد تا کیفیت مراقبتی را که به پرداخت‌کنندگان، سیاست‌گذاران و جامعه پزشکی ارائه می‌کنند، نشان دهد. در عین حال، به هر عضو یک تجزیه و تحلیل خصوصی از داده های مطب خود در برابر میانگین های ملی می دهد. اندازه گیری نحوه عملکرد هر شرکت کننده و اطمینان از میانیگین کیفیت ​​مراقبت، برای تعیین استانداردهای پوست شناسی مهم است.

رباتیک

شرکت Canfield Scientific ، به تازگی اولین سیستم تجاری نقشه برداری ضایعات پوستی را نصب کرده است. این دستگاه قادر است از کل بدن اسکن 360 درجه بگیرد و تمام ضایعات روی پوست را شناسایی کند. پتانسیل ربات ها برای کمک به متخصصان پوست، به ویژه متخصصان زیبایی پوست در آینده قابل توجه است.

ربات‌ها می‌توانند درمان بسیاری از انواع سرطان پوست و سایر مشکلات پوستی را با لیزر درمانی انجام دهند. مقایسه دقت و سازگاری درمان‌های تابش لیزری انجام شده توسط انسان و بازوهای روباتیک نشان می‌دهد که درمان‌های هدایت‌شده توسط ربات برتر از درمان‌های هدایت‌شونده دستی هستند. می‌توان انتظار داشت که در آینده درمان‌های لیزری توسط «جراحان رباتیک» با کنترل فرآیند توسط انسان انجام شود.

هوش مصنوعی

الگوریتم های یادگیری عمیق در آینده تخصصی پزشکی که با تصویربرداری پزشکی سروکار دارند، (مانند رادیولوژی یا پوست) به ویژه در تشخیص تصاویر خاص جایگاه خود را خواهند یافت.

در یک مطاله که به منظور تشخیص سریع‌تر ملانوم و سایر انواع سرطان‌های پوست به طور دقیق و بدون نیاز به بیوپسی انجام شد. دریافتند که سیستم یادگیری عمیق می تواند به دقت 76 ٪ در تشخیص موارد ملانوم بر اساس تصاویر پوست دست یابد، در حالی که میانگین دقت برای هشت متخصص پوست در آن مجموعه داده 70.5 ٪ بود.!

محققان دانشگاه استنفورد آزمایش مشابهی را با کمک الگوریتمی توسعه یافته توسط گوگل انجام دادند. آنها یک الگوریتم تشخیصی هوشمند مصنوعی برای سرطان پوست ایجاد کردند. سپس با ایجاد یک پایگاه داده از نزدیک به 130.000 تصویر بیماری پوستی که نشان دهنده بیش از 2000 بیماری مختلف است، الگوریتم خود را برای تشخیص بصری سرطان‌های بالقوه آموزش دادند. این الگوریتم به تقریب همانند متخصصان پوست شرکت کننده در تحقیق عمل کردند. اکنون، این تیم در حال بررسی سازگاری الگوریتم تلفن هوشمند در تشخیص سرطان پوست در آینده‌ای نزدیک است.

پیرینت سه بعدی

چاپ سه بعدی پاسخی به کمبودهای اعضای بدن از جمله پوست و همچنین افزایش بی میلی به آزمایش محصولات آرایشی، شیمیایی و دارویی جدید بر روی حیوانات است. محققانی از سراسر جهان از جمله دانشگاه اسپانیا،شرکت مهندسی زیستی BioDan Group ، شرکت چاپ زیستی Organovo و دانشکده ویک فارست، نمونه‌های اولیه یک چاپگر زیستی سه بعدی را ارائه کرده اند که می تواند یک پوست کاملاً کاربردی انسان ایجاد کند.

پزشکی بازساختی

زخم های پوستی مدت زیادی طول می کشد تا بهبود یابد. محققان در حال کار بر روی نوآوری های مختلف برای کوتاه کردن روند بهبودی و تسریع پاسخ های طبیعی بدن انسان برای بازسازی موثرتر پوست هستند.

Healthpoint Biotherapeutics یک اسپری، شامل سلول پوست را برای بهبود درمان زخم پا توسعه داد. این اسپری نسبت به درمان با بانداژهای فشاری، هم هم میزان بهبودی را افزایش و هم در زمان کمتری به تنهایی انجام داد. نوآوری قابل توجه دیگر ACell’s MatriStem  است، این درمان شامل ماتریکس خارج سلولی است، که به رشد مجدد بافت ها کمک می‌کند. (حتی رشد مجدد نوک انگشت قطع شده) ماتریکس خارج سلولی مشابه که شامل (کوکتل پروتئین ها) و فاکتورهای رشد مشتق شده از مثانه خوک بود فردی که 70 درصد از عضله ران خود را از دست داده بود را احیا کرد و بعد از چند هفته ماهیچه هایش دوباره شروع به رشد کردند.

رسانه‌های اجتماعی

فیس بوک، توییتر و لینکدین پلتفرم های رسانه های اجتماعی هستند که با اتصال به اینترنت به ابزارهای ارتباطی فوق العاده، منابع اطلاعات و دانش مشترک تبدیل می‌شوند. همچنین از آن‌ها به عنوان پلتفرم‌های جامعه ساز و فضاهایی برای فعالیت‌های ترویج استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، Webicina، اولین سرویس راهنمای پزشکی وب را که شامل یک منبع جامع رایگان شامل تمام ابزارهای وب است، به منظور یافتن سریعتر بهترین منابع آنلاین به متخصصان پزشکی علاقه‌مند به پوست شناسی را ارائه می دهد. علاوه بر این از رسانه‌های اجتماعی برای تبلیغ کمپین‌های مرتبط با سلامتی (همانند کمپین تشویق زنان و خانواده‌هایشان به بررسی علائم سرطان پوست) و افزایش آگاهی افراد نسبت به بیماری‌ها  استفاده می‌شود.

حسگر‌های زیستی

با گسترش بازار پوشیدنی‌ها و حسگرهای سلامتی که علائم حیاتی و مؤلفه‌های سلامتی شما را اندازه‌گیری می‌کنند، در آینده‌ای نزدیک، علاوه بر اندازه‌گیری، در تشخیص و درمان برخی بیماری‌ها نیز مشارکت خواهند داشت. بیماری‌های مرتبط با پوست ممکن است اولین مواردی باشند که با مواد یا ابزارهای کوچک حسگر مانند تشخیص یا درمان می‌شوند. از جمله این اختراعات، حسگر پوشیدنی شرکتL’Oréal  برای اندازه گیری میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای جلوگیری از آفتاب سوختگی می‌باشد.

علاوه بر این، گروهی از محققان هندی یک پچ به منظور درمان سرطان پوست ارائه کردند. این پچ با فسفر-32، یک ایزوتوپ رادیواکتیو برای درمان برخی از انواع سرطان استفاده می‌شود. در مطالعه‌ای به منظور تعیین اثربخشی این پچ پوستی، ده بیمار مبتلا به سرطان پوست در صورت خود با این چسب تحت درمان قرار گرفتند و سه ماه پس از درمان، بیوپسی ها هیچ نشانه ای از تومور آنها را نشان ندادند. اما با بررسی در ماه ششم درمان، کارسینوم سلول بازال در دو نفر از بیماران بازگشته بود.

نانوتکنولوژی و نانوذرات

نانوتکنولوژی یک زمینه با قابلیت رشد بالا در درماتولوژی و به ویژه در لوازم آرایشی است. از جمله محصولات می‌توان به عنوان نانوذرات در کرم های ضد آفتاب و محصولات ضد پیری جذب کننده اشعه ماوراء بنفش اشاره کرد. با مهندسی درست نانومواد، امکان پخش موضعی رتینوئیدها، آنتی اکسیدان ها و داروهایی مانند سم بوتولینوم یا فاکتورهای رشد را برای جوانسازی پوست در آینده وجود دارد.

از جمله کاربرد‌های دیگر نانومواد در مبارزه با سرطان می‌توان به ریزگوله‌های طلا اشاره کرد که در درمان ملانوما در مطالعات حیوانی موثر واقع شده است.

اگرچه فهرست بالا محدودیت‌های خود را دارد، اما پتانسیل گسترده فناوری‌های دیجیتال را برای تغییر چشم‌انداز پوست شناسی را در آینده ای نزدیک نشان می‌دهد. درنتیجه افراد که می‌خواهد در آینده متخصص پوست شود، بهتر است با آشنایی با این نوآوری‌ها، بیشترین بهره برداری را در هنگام گسترش آن‌ها داشته باشند.

مربوط پست ها

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

[ورود برای اعضا]