8 فناوری بهداشت دیجیتال که آینده پرستاران را متحول می‌کند

اشتراک گذاری این مطلب:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on print
4 1 vote
Article Rating

از آنجا که حرفه پرستاری نیاز به توجه، همدلی و مراقبت دارد، هرگز جایگزین فناوری نمی شود. با این حال، نوآوری‌های تکنولوژیکی می‌تواند پرستاران را از بار بسیاری از کارهای یکنواخت و تکراری خلاص کند. به ویژه در یک بیماری همه‌گیر که زمان مهم است. این ابزارها می توانند در آینده نزدیک در زندگی کاری روزانه پرستاران متداول شوند.

1. رباتیک از کارهای یکنواخت جلوگیری می‌کند

مدیریت دارو‌، ضدعفونی کردن‌، حمل وسایل پزشکی، بلند کردن بیماران بستری‌، پیمایش و احوالپرسی از بیماران و بستگان در بیمارستان از جمله وظایفی است که ربات‌ها می‌توانند از آن‌ها پشتیبانی کنند.

ربات TUG قدرتمند و ربات ساده Simeks ’Relay ، حمل‌ونقل در بیمارستان‌، دستگاه‌های پزشکی‌، داروها‌، نمونه‌های آزمایشگاهی یا مواد حساس را آسان می‌کند. ربات Moxie از شرکت Diligent Robotics‌، کاملاً خودمختار وسایل را از کمد برمی‌دارد و به اتاق بیماران می‌رساند. ربات Xenex LightStrike یک ربات ضدعفونی کننده UV یک مجموعه جراحی را در عرض 20 دقیقه ضدعفونی می‌کند.

برخی از همراهان ربات می‌توانند با مردم احساس تنهایی کنند و یا به درمان مشکلات بهداشت روان کمک می‌کنند. Jibo، Pepper، Paro، Dinsow و Buddy همگی نمونه‌های قابل توجهی هستند. Paro به شکل مهروموم کودک است و مخصوصاً برای کمک به آزادسازی استرس و کاهش غم و تنهایی ناز و نوازش می‌کند. Pepper، “ربات اجتماعی” انسان‌نما با طول 1.2 متر است.

2. ارتباط از راه دور به جوامع منزوی

بیماری همه گیر COVID-19 پزشکی از راه دور را به یک روش اصلی تبدیل می‌کند. این یک ابزار مؤثر برای کاهش ویزیت‌های غیرضروری در بیمارستان‌، کاهش خطرات عفونت‌های متقاطع و همچنان ارائه مراقبت‌های بالینی است.

پرستاران از سراسر جهان می‌توانند در تنظیمات تریاژ تلفنی شرکت کنند. علاوه بر این‌، پرستاران می‌توانند سطح اکسیژن‌، ضربان قلب‌، تنفس‌، گلوکز خون و موارد دیگر را کنترل کنند. به‌عنوان مثال‌، در شرایط غیر اورژانسی‌، پرستاران می‌توانند میزان فشار خون یا قند خون بیماران را بگیرند. آن‌ها همچنین می‌توانند در مورد نحوه پوشاندن زخم یا درمان سوختگی جزئی به بیماران آموزش دهند.

3. خون‌گیری با تکنولوژی

ربات Veebot‌ اولین ربات phlebotomist برای تشخیص رگ مناسب از ترکیبی از نور مادون قرمز و تجزیه‌وتحلیل تصویر استفاده می‌کند‌، سپس سونوگرافی اعمال می‌شود تا از جریان خون کافی در رگ مطمئن شوند. این فناوری درحال‌توسعه، می‌تواند بهترین رگ را با دقت حدود 83٪ به‌درستی شناسایی کند که قابل مقایسه با یک تکنسین باتجربه است. این بدان معنی است که احتمال کمتری برای خطاهای دردناک وجود داشته و زمان کمتری برای انجام این روش صرف می‌شود.

روش دیگر برای خون‌گیری استفاده از فناوری AR است‌. این کار شامل فناوری مبتنی بر نور برای روشن کردن رگ‌های محیطی برای بهبود موفقیت در اولین رگ‌گیری است. دستگاه‌هایی مانند AccuVein و VeinViewer چنین رویکردی را اتخاذ می‌کنند. برای یک راه‌حل مشابه اما مقرون‌به‌صرفه‌تر‌، رگ یابی با قابلیت  چاپ 3 بعدی با هزینه 25 دلار DIY توسط الکس استنسیو‌، طراحی شده است.

بیشتر بخوانید: ربات خونگیر

4. توضیح زبان پزشکی پیچیده با چاپ سه بعدی

آتل انگشتان‌، مدل‌های اندام‌، گچ‌های شخصی‌سازی‌شده، قطعات مصنوعی‌، مواد زیستی‌، مواد غذایی و در آینده اعضای بدن، موارد جالبی است که می‌توانیم به‌صورت 3 بعدی در مراقبت‌های بهداشتی چاپ کنیم. به‌عنوان‌مثال، پرستارانی که وظیفه توصیف روش‌های درمانی را برای بیماران دارند‌، می‌توانند از مدل‌های پرینت 3 بعدی دقیق استفاده کنند، تا با تجسم بهتر‌، ارتباطات پیرامون رویه‌های پیچیده بهبود یابد.

روش دیگری که می‌توان از این فناوری استفاده کرد تغذیه بیماران با رژیم‌های غذایی خاص است. این پروژه شامل همکاری شرکای ماشین‌های طبیعی با مؤسسات مراقبت‌های بهداشتی برای درست کردن غذاهای جذاب برای بیماران سرطانی یا آن‌هایی که در رژیم‌های غذایی محدودشده‌اند، استفاده می‌شود. یک شرکت دیگر‌، Biozoon، برای بزرگ‌سالانی که نیاز به خوردن وعده‌های غذایی خالص دارند‌، غذایی مطبوع درست می‌کند.

دانشجویان فارغ التحصیل رشته پرستاری از دانشگاه کالدول یک جعبه قرص منحصربه‌فرد برای بیماران HIV ایجاد کرده‌اند که باید روزانه چندین قرص را ببلعند اما نمی‌خواهند همیشه در مورد آن سؤال شود.

5. تشخیص قابل حمل برای افزایش دسترسی به مراقبت‌ها

ظاهر دستگاه‌های تشخیصی جیبی‌، کاربر پسند و قابل‌حمل، مراقبت از بیمار را برای پرستاران آسان و سریع‌تر می‌کند. اندازه‌گیری پارامترهای سلامتی و علائم حیاتی به چند دقیقه کاهش می‌یابد و دستگاه‌های عظیم و بزرگ برای سونوگرافی‌، نوار قلب یا آزمایش آزمایشگاهی به مسائل گذشته تبدیل خواهند شد.

در حقیقت‌، اکنون می‌توان به معنای واقعی کلمه ابزار تشخیصی یک بخش را در یک کیف بسته بندی کرد. بیشتر این موارد می‌توانند به‌صورت آنلاین مطالب را بارگذاری کنند تا با یک متخصص برای ارزیابی بیشتر به اشتراک گذاشته شوند.  چنین ابزارهای قابل‌حمل، دسترسی به مراقبت در مناطق دورافتاده و مراکز فاقد متخصص را بسیار بهبود می‌بخشد. در چنین مواردی‌، پرستاران می‌توانند خواندن مطالب را انجام دهند و از راه دور آن‌ها را برای تجزیه‌وتحلیل عمیق‌تر با پزشکان در میان بگذارند.

به‌عنوان مثال‌، یک پرستار می‌تواند علائم حیاتی بیمار COVID-19 مثبت را با Viatom CheckMe Pro اندازه‌گیری کرده و با Eko Core به صداهای ریه گوش دهد. داده‌ها را می‌توان به پزشک ارسال کرد تا وضعیت بیمار را از راه دور کنترل کند و در صورت مطالعات مشکوک‌، بستری شدن در بیمارستان را توصیه کند.

دستگاه‌های سونوگرافی قابل‌حمل مانند Philips ، Lumify و Clarius می‌توانند بیشتر در انجام برخی از کارهای مهم به پرستاران کمک کنند. با استفاده از چنین وسایلی می‌توانند احتباس مایعات را هم در حفره‌های پلور ریه‌ها و هم ورید حفره تحتانی بیماران مبتلابه نارسایی قلبی محاسبه شود. این امر آن‌ها را قادر می‌سازد داروهای diuretic (ادرارآور) را به‌طور دقیق‌تر برای جلوگیری از احتباس مایعات مضر در آن بیماران توزیع کنند.

6. ارزیابی خطرات هوش مصنوعی و رفع خستگی زنگ خطر

هوش مصنوعی (A.I.) توانایی بهینه‌سازی فرآیندهای بسیاری در بیمارستان‌ها و حتی خستگی زنگ خطر را از بین می‌برد.

محققان دانشگاه دوک چنین کاربردی از هوش مصنوعی در پرستاری را نشان دادند. الگوریتم یادگیری عمیق Sepsis Watch آن‌ها به ارزیابی خطر ابتلا به سپسیس در بیمار کمک می‌کند. در صورت وجود بیمار در معرض خطر، به طور خودکار به تیم واکنش سریع بیمارستان هشدار می‌دهد و آن‌ها را در ۳ ساعت اول استفاده از مراقبت راهنمایی می‌کند که این امر در جلوگیری از عوارض، حیاتی است.

هشدار خستگی به این نکته اشاره دارد که مراقبان نسبت به علائم هشدار دهنده بی‌شماری از دستگاه‌های ساطع کننده بوق صدا در کل روز در محیط بالینی حساس می‌شوند. هوش مصنوعی می‌تواند میزان هشدارهای دروغین را کاهش داده و درنتیجه خستگی زنگ خطر را برطرف کند. در یک مطالعه در سال 2019‌، محققان نشان دادند که سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی آن‌ها کمک می‌کند تا اعلان‌های دریافت شده توسط مراقبان را تا 99.3 درصد کاهش دهد!

7. واقعیت مجازی برای آموزش

آموزش پزشکی‌، جراحی‌، پزشکی توان‌بخشی، روان‌پزشکی و روانشناسی همگی می‌توانند از واقعیت مجازی (VR) بهره‌مند شوند و حوزه مراقبت‌های پرستاری نیز می‌تواند از ثمرات این فناوری بهره‌مند شود.

شبیه سازی‌های مجازی می‌تواند از مرحله آموزش پرستاران پشتیبانی کند. این امر تضمین می‌کند که پرستاران آماده عمل هستند و روند آموزش را بهبود می‌بخشند. به‌عنوان‌مثال، دانشگاه رابرت موریس یک بازی واقعیت مجازی ایجاد کرد که به دانشجویان پرستاری امکان تمرین قرار دادن کاتتر ادرار را می‌دهد. آن دانش آموزان آموزش دیده واقعیت مجازی همان میزان قبولی را که دانشجویانی که روی مانکن‌ها تمرین می‌کردند نشان دادند.

در یک موسسه دیگر‌، دانشگاه نوادا‌، رنو‌، دانشجویان پرستاری از واقعیت مجازی برای تجسم پزشکان و پرستاران در سناریوهای مختلف با مشکلات پزشکی استفاده می‌کنند.  صحنه‌هایی که ممکن است همیشه در طول تحصیل در معرض آن قرار نگیرند.

برخی دیگر مانند دانشگاه نیوانگلند و میشیگان از واقعیت مجازی برای قرار دادن دانشجویان در شبیه سازی استفاده می‌کنند‌، جایی که آن‌ها باید مهارت‌های ارتباطی و همدلی خود را آموزش دهند.

بیشتر بخوانید: واقعیت مجازی در آموزش

8. فناوری جدید برای مدیریت بهتر دارو

مدیریت داروهای یک فرد می‌تواند از فناوری جدید مانند چت بات‌ها، ربات‌های همراه و قرص‌های دیجیتال افزایش یابد.

چت بات‌ها در حال حاضر جز بخش‌های جدایی ناپذیر سیستم مراقبت‌های بهداشتی هستند. در طول بیماری همه گیر COVID-19‌، چندین ربات چت اختصاصی برای ارزیابی خطر از راه دور راه‌اندازی شد و هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این چت ربات‌ها با تکمیل برخی از وظایف خود می‌توانند بار زیاد بر دوش پرستاران را کاهش دهند. به‌عنوان‌مثال، Florence“پرستار شخصی” الکترونیکی به رنگ آبی است. او می‌تواند به بیماران یادآوری کند که قرص‌های خود را مصرف کنند‌، که این یک ویژگی مفید برای بیماران مسن است.

به‌جای یک ربات چت مجازی، Catalia Health یک ربات فیزیکی برای مدیریت دارو تولید کرد. ربات بانمکِ Mabu نه‌تنها یادآوری‌هایی را برای بلعیدن داروها برای بیماران تعیین می‌کند‌، بلکه بینش دهندگان خدمات بهداشتی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

بعضی مواقع‌، رعایت آن با خود دارو شروع می‌شود. بدین منظور‌، قرص‌های دیجیتالی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را ردیابی کرد تا بر میزان پایبندی نظارت کنند. محققان حتی در بیماران سل که از چنین قرص‌های هوشمندی استفاده می‌کنند رفتار درمانی بهتری را نشان دادند. etectRx و SIGUEMED برای کمک به بیماران در مصرف صحیح داروها‌، قرص‌های دیجیتالی تولید می‌کنند.

هم شغل پرستاری و هم ربات می‌مانند

اگرچه بسیاری از این نگرانی وجود دارند که هوش مصنوعی‌ و ربات‌ها، خودکارسازی شغل پرستاران را در مراقبت‌های بهداشتی به عهده بگیرند‌، اما آمار نشان می‌دهد که پرستاری یک زمینه با رشد مداوم اشتغال است و تقاضا برای پرستار در آینده افزایش می‌یابد‌، به‌ویژه هنگامی که جمعیت‌های جهانی در ارتباط با رشد سریع صنعت مراقبت‌های بهداشتی، به عصر خود ادامه می‌دهند.

ازآنجاکه مراقبت‌های پرستاری به مهارت‌های ظریف اجتماعی نیاز دارد‌، سطح بالایی از همدلی و هوش هیجانی‌ربات‌ها یا الگوریتم‌های هوشمند احتمالاً به این زودی‌ها زمینه را پر نمی‌کنند. بااین‌حال، با افزایش تقاضا برای پرستار‌، بخش‌هایی از کار، با فناوری‌هایی از چت‌بات‌ها از طریق چاپ 3 بعدی تا VR انجام می‌شود.

بااین‌حال، اگر پرستاران به‌عنوان بخشی از کار خود درک و پذیرش فن‌آوری‌های جدید را شروع نکنند‌، این حرفه و منافع بیماران آسیب می‌بینند. گزارش سازمان بهداشت جهانی نیز نیاز مشابه پرستاران به تجهیزات مجهز و مسلط به فناوری‌های بهداشت دیجیتال را تکرار می‌کند.

منبع:  Digital Health Technologies Transforming The Future Of Nurses

پژوهشگر: شیوا صادقی

مربوط پست ها

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

[ورود برای اعضا]