واقعیت افزوده در آموزش چیست ؟

واقعیت افزوده در آموزش

اشتراک گذاری این مطلب:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on print
5 1 vote
Article Rating

با وجود فاصله زیاد بین تکنولوژی و سیستم‌های آموزشی رایج ، این روزها استفاده از واقعیت افزوده در آموزش از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و شاید شما تاکنون بدون توجه به مفهوم واقعیت افزوده، بارها از آن  استفاده کرده‌اید.

مفهوم واقعیت افزوده در آموزش

هنگامی که شما از واقعیت افزوده استفاده می‌کنید، با استفاده از تکنولوژی و ابزار دیجیتال، ماهیتی مجازی را به دنیای واقعی پیرامونتان اضافه می‌کنید. این بدان معنی است که شما در تعامل با دنیای واقعی، محتوای دیجیتالی را از زاویه دید ابزار خود مشاهده می‌کنید.

واقعیت افزوده در کتاب

به عنوان مثال با قرار دادن تصویر QR Code در مقابل گوشی هوشمند خود، با استفاده از نرم افزارهای از پیش طراحی شده، شما اطلاعاتی را دریافت می‌کنید؛ این اطلاعات می‌تواند شامل متن، تصویر، صدا و حتی فیلم و تصویر سه بعدی باشد که میتوان آن را نمونه‌ای از واقعیت افزوده در آموزش دانست.

و به طور کلی به این فرایند، واقعیت افزوده یا Augmented Reality گفته می‌شود.

شباهت و تفاوت VR و AR

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تا حدودی شبیه به هم هستند. استفاده از ابزار دیجیتال در تولید محتوای مجازی وجه تشابه این دو تکنولوژی است؛ با این وجود وجه تمایز بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده این است که در واقعیت مجازی محتوای درک شده توسط کاربر، وجود خارجی ندارد و توسط ابزار دیجیتال تولید شده است. حال آنکه در واقعیت افزوده بخشی از محتوا واقعی بوده و بخشی توسط ابزار به محیط افزوده می‌شود.

واقعیت افزوده و محیط واقعی

به عنوان مثال اضافه شدن اطلاعات رکورد و مقام ورزشکاران در مسابقه شنا، نمونه‌ای ساده از کاربرد واقعیت افزوده است.

کاربردهای AR

واقعیت افزوده محیط پیرامون کاربر را به بستری پویا و تعاملی تبدیل می‌کند. فناوری واقعیت افزوده مجموعی از عناصر دنیای واقعی، اشیاء و محتوای دیجیتال است. در ابتدای ظهور این فناوری، تصور امکان کاربرد واقعیت افزوده در بخش‌های مختلفی از صنایع، شبیه به یک رویا بود. اما اکنون واقعیت افزوده به سرعت، به یکی از مهم‌ترین روندها، در صنایع تبدیل شده‌است. تکنولوژی واقعیت افزوده امروزه درحال ایجاد تحولاتی گسترده در زمینه‌های مختلف است.

مسیر یابی با واقعیت افزوده

ایده اولیه ساخت واقعیت افزوده به منظور استفاده برای اطلاع رسانی در شرایط خاص به افراد طراحی شده بود. که با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، کاربرد‌های بسیاری برای آن تعریف شدند. هم اکنون واقعیت افزوده در در زمینه‌های سرگرمی، بازی‌های کامپیوتری، آموزش، صنعت توریسم، معماری و … کاربرد دارد.

در ادامه چند نمونه از مهم ترین کاربردهای فناوری واقعیت افزوده توضیح داده شده است.

کاربردهای واقعیت افزوده در آموزش

واقعیت افزوده به عنوان یک فناوری جدید، در عرصه‌های مختلف زندگی انسان به نسبت‌های متفاوت قابلیت‌های خود را آشکار کرده است. یکی از مهم‌ترین عرصه‌های کاربرد این فناوری، استفاده از واقعیت افزوده در آموزش است.

استفاده از واقعیت افزوده در آموزش

سیستم‌های آموزشی با توجه به حجم و گستردگی مخاطب، در مقایسه با سایر بخش‌ها، اغلب فاصله زیادی با تکنولوژی دارد که می‌توان دلیل آن را در هزینه بالای تکنولوژی‌های نوظهور دانست. حال آنکه استفاده از واقعیت افزوده در آموزش، نه تنها هزینه زیادی را به سیستم آموزشی تحمیل نکرده، بلکه با ایجاد قابلیت‌های گسترده و جدید، کیفیت در آموزش را ارتقا داده و بخشی از هزینه‌های جانبی مربوط به ارتقا کیفیت را نیز کاهش می‌دهد. یکی از رایج‌ترین کاربردهای واقعیت افزوده در آموزش، اضافه کردن تصاویر و محتوای سه بعدی به کتاب می‌باشد.

استفاده از واقعیت افزوده در آموزش مختص رده سنی خاصی نیست و در تمامی سطوح آموزشی قابل استفاده است. گستردگی استفاده از تلفن‌های هوشمند، کار را در حوزه واقعیت افزوده در آموزش آسان‌تر کرده و نیاز تهیه ابزار جانبی را کاهش داده است.

در اینجا بخوانید:پرینت سه بعدی ؛خلق دوباره برای کمک به انسان‌ها

در مقاطع اولیه استفاده از گوشی همراه یا عینک‌های مخصوص در کنار کتاب‌های طراحی شده، می‌تواند دریافتی جدید از مفاهیم را برای دانش آموزان ایجاد کند. در کنار این ابزار، استفاده از تخته‌های هوشمند نیز به عنوان نمونه‌ای از کاربرد واقعیت افزوده در آموزش، می‌تواند محیط آموزش را تعاملی تر کند.

یکی دیگر از کاربردهای این فناوری، بهره‌مندی از کارگاه و آزمایشگاه‌های مجازی تعاملی است. این حوزه بیشتر مرتبط با مقاطع تحصیلی متوسطه می‌شود. کارگاه و آزمایشگاه‌های مجازی یکی از محصولات دنیای دیجیتال است که امکان آشنایی دانش آموزان با مفاهیم علمی را فراهم کرده است، اما استفاده از این ابزار بدون تعامل مستقیم است و همه فرآیند در نمایشگر و به صورت مجازی است. برای حل این مسئله، واقعیت افزوده در آموزش بستری پویا و تعاملی را ایجاد کرده است و به کمک آن، دانش آموزان استفاده از ابزار و وسایل را به صورتی عملی و ایمن تجربه می‌کنند.

کاربردهای واقعیت افزوده در پزشکی

حوزه‌ی پزشکی، یکی دیگر از بخش‌هایی است که استفاده از واقعیت افزوده در آن با اقبال مناسبی مواجه شده‌است. به شکلی که ارتباط تنگاتنگی بین تیم‌های مختلف پزشکی و شرکت‌های فعال در حوزه فناوری واقعیت افزوده شکل گرفته است تا با همکاری یکدیگر بتوانند از این فناوری در ارتقا سطح کیفی سلامت و درمان استفاده کنند.

واقعیت افزوده در پزشکی

از آنجا که تضمین سلامت و حفظ جان انسان در حوزه علم پزشکی قرار می‌گیرد و این علم مستقیم با بدن انسان در ارتباط است، کوچک ترین اشتباه هم غیر قابل چشم پوشی است و می­تواند باعث نقصی در بدن انسان یا حتی فوت او شود؛ از این رو با توجه به اینکه این فناوری محتوایی دیجیتال را به محیط واقعی اضافه می‌کند؛ می‌توان از واقعیت افزوده در آموزش پزشکی و درمان استفاده کرد.

واقعیت افزوده در آموزش پزشکی

علم پزشکی یک علم تعاملی است و دانشجو برای فراگیری بهتر مفاهیم علمی باید با واقعیت رو به رو شود. یکی از چالش­های اصلی در پزشکی این است که موضوعات مرتبط با بیماری به صورت مستقیم با بدن انسان مرتبط است و این مهم، یادگیری برای دانشجویان را دشوار می‌کند؛ زیرا ممکن است در مسیر یادگیری برای انسانی خطری ایجاد شود.

واقعیت افزوده در آموزش پزشکی

واقعیت افزوده در آموزش پزشکی با ایجاد تحولی گسترده این مخاطرات را کاهش می­دهد. امروزه دانشجویان حوزه پزشکی و درمان می­توانند از ابزار مختلف واقعیت افزوده در آموزش استفاده کنند و خطرات را برای بیمار به حداقل برسانند. به طور مثال با استفاده از واقعیت افزوده در آموزش پزشکی و درمان می‌توان آناتومی بدن را بدون شکاف و عمل مداخله­ای بر روی بدن هر فرد دید یا با استفاده از این فناوری رگ گیری و فرایند پیوند رگ بسیار کم خطر شده است.

کاربرد واقعیت افزوده در درمان

مهم‌ترین عامل در حوزه درمان دسترسی به اطلاعات و تصمیم‌گیری مناسب است. واقعیت افزوده این قابلیت را دارد که به عنوان همراهی قابل اعتماد، اطلاعات کامل بیمار را به صورت آنلاین برای تصمیم گیری مناسب در اختیار پزشک و یا پرستار قرار دهد.

واقعیت افزوده در درمان

همچنین با استفاده از واقعیت افزوده می‌توان محل قرارگیری رگ را در بدن تشخیص داد یا در اتاق عمل به صورت جانبی با احتمالات اقدام مداخله‌ای روبرو شد. علاوه بر آن، واقعیت افزوده می‌تواند از لحاظ درک ذهنی به بیماران قطع عضو و بیماران اوتیسم نیز کمک کند.

مربوط پست ها

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

[ورود برای اعضا]