داروهای ضد پیری، آینده‌ی درخشان در انتظار فناوری‌های داروسازی

داروهای ضد پیری

اشتراک گذاری این مطلب:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on print
0 0 vote
Article Rating
  • داروهای ضد پیری، تحقق رویایی بزرگ

همه ما مطلع ایم که همواره داروهای گوناگونی تحت عنوان داروهای ضد پیری به بازار عرضه می­گردند. بسیاری از این داروها نه تنها جوان شدن بافت­ های بدن افراد را به دنبال ندارند، بلکه زمینه ایجاد عوارض غیرقابل جبرانی را فراهم می­سازند.

” دانشمندی موفق شده است که آرزوی دیرینه 120 ساله شدن انسان­ ها را تنها با یک قرص برآورده کند”!

شاید جمله بالا از دید شما خیالی به نظر برسد. اما گروهی از دانشمندان به تازگی موفق به ساخت دارویی شده­اند که شما را 120 ساله خواهد کرد. این دانشمندان روسی موفق به کشف و تست فرمولی جدید در رابطه با کند کردن پروسه پیری در افراد شده ­اند. این دسته از داروهای ضد پیری روال افزایش عمر را در مقایسه با حالت معمولی آن کندتر نموده و بدین ترتیب آرزوی عمر طولانی را تحقق می­بخشند.

داروهای ضد پیری وعده داده شده در حال حاضر بر روی حیواناتی نظیر موش، سگ و ماهی در حال آزمایش است و انتظار می­رود که در آینده­ای نزدیک موفق شود انسان­ ها را به عمری طولانی نایل کند. آنتی اکسیدان استفاده شده در تهیه داروهای ضد پیری تاثیر بسیار زیادی بر روی قسمت تولید کننده انرژی در سلول­ ها داشته و بدین ترتیب روند پیری را کاهش می­ دهد. این قسمت اصلی ترین و اساسی ترین قسمت به منظور ایجاد بیماری­ های قلبی می­باشد که با آلزایمر و پارکینسون رابطه بسیار مستقیمی دارد.

در اینجا بخوانید:حسگرهای زیست‌سنج ؛کلیدی برای پایش وضع سلامت

 

دکتر مکسیم اسکالچو، محققی از دانشگاه روسیه، معتقد است که داروهای ضد پیری روند رشد بیماری­ هایی را که موجب پیری شده و منجر به مرگ فرد می­گردند، به طور چشمگیری آرام می­کنند. وی اصلی­ترین هدف از تلاش برای تولید داروهای ضد پیری را تحقق عمر 120 ساله انسان ­ها عنوان کرده و می­ گوید تحقق این آرزو به احتمال بسیار قوی دست یافتنی است!

دکتر اسکالچو معتقد است که کاهش روند رشد بیماری­­ها و عواملی که موجب ایجاد بیماری می­گردند، موجبات افزایش عمر انسان را فراهم نموده و بدین ترتیب پیری انسان به تاخیر خواهد افتاد. داروهای ضد پیری با برخورداری از چنین مکانیسمی می­توانند جوانی طولانی مدت را به انسان­ها هدیه دهند.

ترکیب دارویی جدید آزمایش شده بر روی موش­ ها که از آن تحت عنوان داروی ضد پیری یاد می­شود، موجب فعال سازی پروتئین سیرتوئین 1 و یا به عبارت دیگر SITRI1 در بدن می­گردد. این پروتئین علاوه بر کند ساختن روال پیری، سلامت بدن را حفظ نموده و عمر موش­ها را به طرز قابل توجهی افزایش داده است. این پروتئین همچنین توانسته است بیماری­ هایی را که با افزایش سن ارتباط مستقیم دارند، به تاخیر انداخته و زمینه سلامت کلی بدن را فراهم سازد.

داروهای ضد پیری

  • ارزیابی تاثیرات یک مولکول کوچک بر کشفی بزرگ!

دکتر رافائل د کابو، سرپرست تیم تحقیقاتی انستیتو ملی سالمندی تحت عنوان NIA در موسسه ملی بهداشت کشور آمریکا، به همراه دستیارانش به ارزیابی مولکولی بسیار ریز که قادر است پروتئین سیرتوئین را فعال سازد، پرداختند.

حیوانات مورد مطالعه در این تحقیق از آغاز شش ماهگی تا پایان عمر تغذیه­ ای بر اساس رژیم غذایی استاندارد به میزان 100 میلی­گرم/ کیلوگرم از مولکول SIRT1720 دریافت می­کردند. نتایج مشاهده شده حاکی از آن بود که طول عمر موش­ ها افزایش 8.8 درصدی داشته است. این نتایج همچنین نشان می­داد که درصد وزن و چربی موش ­های مورد مطالعه کم شده و عملکرد عضلات و هماهنگی­ های حرکتی آن­ها به طرز قابل توجهی بهبود یافته است.

داروهای ضد پیری جدید اثرات بی نظیر دیگری نیز به دنبال داشتند که از جمله مهم­ترین آن­ها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • کاهش سطح کلسترول و سطوح کلسترول LDL که موجب جلوگیری از وقوع بیماری­های قلبی می­گردد.
  • افزایش حساسیت نسبت به انسولین که موجب پیشگیری از بروز دیابت می­شود.
  • افزایش اثرات ضد التهابی در بعضی از بافت­های بدن که موجب پیشگیری از بروز بیماری­ های مرتبط با بالا رفتن سن می­شود.

دکتر کابو و تیم تحقیقاتی وی معتقدند که ترکیب دارویی که موجب افزایش فعالسازی پروتئین سیرتوئین در می­گردد، قادر است فرآیند پیری را تا حد قابل توجهی کند کرده و میزان بروز بیماری ­های مرتبط با افزایش سن را کاهش ­دهد. این موضوع یک استراتژی بالقوه بسیار امید بخش برای افزایش سن است که در صورت بالفعل شدن می­تواند کشفی بسیار بزرگ در زمینه خدمات و فناوری­ های پزشکی باشد. کشفی که می­تواند کنترل سلامتی انسان و توقف روند پیری وی را به دست محققان و پزشکان بسپارد.

داروهای ضد پیری

 

  • مزایای داروهای ضد پیری

بر اساس گزارشات منتشر شده در این زمینه، ترکیبات موجود در ساختار داروهای ضد پیری موجب رشد موها شده و شرایطی را فراهم می­آورد که فردی با هفتاد سال سن به اندازه یک جوان سی ساله انرژی داشته باشد! بی شک چنین داروهایی می­توانند از بروز بیماری­های گوناگون در بدن فرد جلوگیری کرده و بدین ترتیب روال پیری را کندتر از روند معمولی آن ­کنند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که نتایج اولیه آزمایش داروهای ضد پیری بر روی موش­ها موفقیت چشمگیری داشته است. به گونه­ای که بدن موش­های پیر مورد مطالعه در این تحقیق، تحت تاثیر داروهای ضد پیری مجددا شروع به رشد کرک کرد! جالب­تر این که موش­­های کهنسال و نزدیک به مرگی که در این آزمایش حضور داشتند، انرژی قابل توجهی به دست آورده و جنب و جوش و فعالیتشان افزایش یافت. حتی برخی از این موش­ها دوباره به مرحله باروری رسیدند و این یعنی آینده­ای روشن در انتظار خدمات و فناوری­ها در دنیای پزشکی می­باشد.

اگرچه پیری روندی اجتناب ناپذیر بوده و رخداد آن حتمی است و شنیدن این موضوع که به زودی ظهور داروهای ضد پیری دنیای پزشکی را دگرگون می­سازند، چیزی شبیه داستان­های علمی تخیلی است، اما باید باور داشته باشیم که چنین موضوعی تا حدود زیادی با موفقیت رو به رو شده است. استفاده از داروهای ضد پیری روشی بسیار ساده به منظور مصون نگه داشتن افراد در مقابل دشواری­هایی است که در دوران پیری به سراغ آن­ها می­آید.

اگر این تحقیقات و تلاش­ها نتیجه بخش بوده و داروهای ضد پیری تولید شده و به بازار عرضه گردند، می­توان گفت که آینده خدمات و فناوری­های پزشکی بسیار درخشان خواهد بود. دستیابی به عمری طولانی برای همگان آرزویی دور از دسترس بوده است که هم اکنون تحقق آن به لطف علم پزشکی در نزدیکی ما است. 120 ساله شدن دیگر یک رویا نیست!

داروهای ضد پیری

 

 

 

مربوط پست ها

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments